Rola i obowiązki świadków na ślubie i weselu
Tak jak wcześniej wspomniałem, świadkami powinny być osoby godne zaufania i dobrze zorganizowane. W końcu ktoś musi własnoręcznym podpisem poświadczyć, że para zakochanych w sobie osób zawarła związek małżeński. Świadkami powinny być osoby z najbliższego otoczenia Młodej Pary (przyjaciele lub krewni). Po wybraniu odpowiednich osób ważne jest, aby odpowiednio wcześniej poprosić ich o pełnienie tej zaszczytnej roli. Tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że bardzo ważny jest sposób poproszenia wybranych osób. Nie wolno w żadnym wypadku robić tego mailem, przez telefon czy SMS-m. To zachowanie bardzo niegrzeczne i wielce niestosowane. W dobrym tonie jest zaprosić osoby wybrane do roli świadków na weselu do restauracji lub do domu. Osobiście zwrócić się z prośbą o pełnienie świadka na ślubie i przyjęciu weselnym.
Zadaniem świadków jest przede wszystkim pomoc w organizacji przyjęcia. Powinni być doradcami we wszystkich spornych kwestiach. Ponadto świadkowie są odpowiedzialni za organizację wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Wbrew pozorom świadkowie odgrywają bardzo istotną rolę. Są naprawdę bardzo ważni podczas organizacji ślubu i wesela. Bez ich pomocy przygotowania mogłyby okazać się bardzo trudne do zrealizowania. Ponadto świadkowie potrzebni są do realizacji formalności przedślubnych. Jeśli chodzi o ślub cywilny to świadkowie nie muszą wcześniej składać żadnych oświadczeń. Podczas uroczystości powinni posiadać jedynie przy sobie dowód osobisty. Jedyną rzeczą, jaką muszą zrobić to podpisać akt małżeństwa wraz z Nowożeńcami. W przypadku ślubu kościelnego świadkowie mają trochę więcej obowiązków. Przede wszystkim muszą odpowiednio wcześniej zgłosić się wraz z małżonkami do kancelarii parafialnej, przedstawić dokument tożsamości i podpisać dokumenty. Tutaj należy wspomnieć, że świadkami mogą być także osoby niewierzące. Jedynym warunkiem jaki muszą spełnić, to bycie pełnoletnim.
Przed i podczas samej uroczystości ślubnej świadkowie mają kilka ważnych obowiązków. Świadek odpowiedzialny jest za bezpieczny transport Młodej Pary na miejsce uroczystości oraz za obrączki. Bezpośrednio po uroczystości ślubnej, kiedy to goście składają życzenia Nowożeńcom, świadkowie powinni odbierać prezenty. Świadkowa kwiaty oraz ich zamienniki (wina, książki, maskotki … ). Natomiast świadek, karty z życzeniami i koperty.
Przy stole świadkowie zwykle zajmują miejsca obok nowożeńców. Podczas wesela mogą wznieść toast, ale dopiero po toastach rodziców państwa młodych. Zwyczajowo wygłasza go świadek. Treść toastu warto przygotować sobie wcześniej i skonsultować go z kimś, by pewniej się czuć podczas jego wygłaszania. Wypada zwrócić się jednym,dwoma zdaniami do rodziców państwa młodych i pamiętać, by toastu nie przedłużać.(więcej o toastach przeczytasz tutaj). Zadaniem świadków podczas przyjęcia jest jeszcze dbanie o dobrą zabawę gości. Powinni dbać o to, aby wszystkie atrakcje odbyły się w odpowiednim czasie. Świadek odpowiedzialny jest za to, by na stołach nie zabrakło alkoholu.Świadkowa ponadto powinna dbać o to, aby Pannie Młodej niczego nie brakowało, nawet chusteczek, perfum czy pudru. Powinna też poprawiać strój Pannie Młodej i dbać o to, aby wyglądała zjawiskowo przez całą imprezę.
Pamiętajcie o podziękowaniach dla świadków.
Nowożeńcy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ciężką pracę wykonują świadkowie. Warto jest się zastanowić jak się temu odwdzięczyć. Może to być zamówienie dedykacji z ich ulubioną piosenką. Wzniesienie toastu czy kupienie drobnego prezentu, który na pewno ucieszy świadków. Być może wydaje się, że są to mało istotne i nic nie znaczące kwestie. Jednak dla świadków mogą odgrywać bardzo ważną rolę. W końcu powinno się docenić ich wysiłek włożony w samo przygotowanie przyjęcia oraz za jego nienagannym przebiegiem.
obowiązki świadków na ślubie obowiązki świadków na weselu rola świadków na ślubie rola świadków na weselu swiadek na ślubie świadek na weselu świadkowie weselni