Toast na wesele … ABC wygłaszania

Porywająca oprawa muzyczna

Toast na wesele … ABC wygłaszania

10 września, 2019 Blog 0
toast-weselny
Tak słowo toast definiuje jeden ze słowników języka polskiego. Jest to ”krótka przemowa wygłoszona w celu uczczenia kogoś, czegoś, życzenia komuś pomyślności, udania się czegoś itp. Po której następuje wypicie kieliszka wina lub wódki.”

Uroczystością, podczas której wznosi się toasty jest także przyjęcie weselne. W tym miejscu trzeba nieco się rozminąć ze słownikową definicją, ponieważ podczas wspomnianej uroczystości pierwszy toast wznoszony jest szampanem lub winem musującym. Kolejne, zazwyczaj wódką , choć zasady nakazują wznoszenie ich winem. Jednak polska rzeczywistość wypracowała sobie własny obyczaj w tym względzie i w trakcie wesela toasty wznosi się najczęściej wódką. Tym niemniej, pewne reguły obowiązują i trzeba ich koniecznie przestrzegać.

Reguły wznoszenia toastu na przyjęciu weselnym

  1. Pierwszy toast weselny wznosi ojciec panny młodej. Wita młodych, zięcia w swojej rodzinie i wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Życzy wszystkim szampańskiej zabawy. Ten toast wznosi się na stojąco.
  2. Drugi w kolejności wygłasza toast ojciec pana młodego, witając w swojej rodzinie synową. Wyraża radość z zaślubin młodych i też życzy wszystkim dobrej zabawy.
  3. Kolejne toasty weselne należą albo do seniora z rodziny któregoś z nowożeńców, albo do świadka.
  4. Mile widziane są też wznoszone toasty przez innych gości w trakcie weselnego przyjęcia. Ważne jest, aby nie było ich zbyt wiele.

Wskazówki dla wszystkich wznoszących i wygłaszających toasty:

  1. Nie wznosimy toastów w trakcie spożywania dań głównych ani przed podaniem przystawek.
  2. Przemawiamy, stojąc oraz mówiąc krótko i treściwie.
  3. Goście powinni wtedy przerwać rozmowy lub konsumowanie, podczas wygłaszania toastu, ale nie powinni wstawać, chyba, że o to poprosi mówca.
  4. W czasie wznoszenia toastu, nie trzymamy w ręce kieliszka.
  5. Po jego zakończeniu robimy lekki ukłon głową w stronę państwa młodych. Podnosimy wtedy kieliszek, lekko stukamy się z osobami siedzącymi najbliżej i spełniamy toast.
  6. Wcześniej upewnijmy się, czy wszyscy goście mają napełnione kieliszki.
  7. Nie musimy wypijać całej zawartości kieliszka.

Jak wcześniej wspomniałem, toast weselny jest pewnym rodzajem publicznego wystąpienia, które niesie ze sobą pewien stres. Nie wszyscy jesteśmy urodzonymi mówcami. Dlatego, aby zapobiec ewentualnym potknięciom, przygotujmy sobie wcześniej treść toastu i przećwiczmy go przed lustrem lub przed najbliższymi.

W trakcie weselnego przyjęcia wygłaszane są także toasty o treści humorystycznej. Bliska rodzina czy przyjaciele mogą się odwołać do jakiegoś zabawnego wydarzenia z życia nowożeńców i opowiedzieć krótką anegdotę. Ważne jest, aby nie przesadzić i nie urazić nowożeńców. Powinien obowiązywać dobry humor, ale także umiar oraz takt.